کنکور تا 3 سال دیگر حذف خواهد شد

براساس يکي از مصوبات ديروز مجلس، کنکور ورودي دانشگاه ها حداکثر تا سه سال آينده حذف خواهد شد. نمايندگان مجلس در ادامه بررسي طرح يک فوريتي پذيرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي کشور به حذف کامل آزمون هاي سراسري ورودي دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي حداکثر تا پايان سال اول برنامه پنج ساله پنجم راي دادند. از آنجا که در حال حاضر در سومين سال برنامه 5 ساله چهارم به سر مي بريم، براساس اين مصوبه نمايندگان، کنکور تا سه سال ديگر يعني حداکثر تا سال 90 حذف خواهد شد.البته حذف کنکور تنها شامل کساني مي شود که قصد پذيرش در مقاطع کارداني (پيوسته و ناپيوسته)، کارشناسي، کارشناسي ارشد پيوسته، دکتراي حرفه اي و دکتراي پيوسته را دارند. به اين ترتيب کساني که به واسطه کنکور وارد دانشگاه ها شده و تا مقطع کارشناسي تحصيل کرده اند براي ادامه تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد ناپيوسته و يا دکتراي ناپيوسته باز هم ناگزير از حضور در آزمون ورودي دانشگاه ها خواهند بود. اگرچه اجراي کلي اين طرح به سه سال آينده موکول شده است اما از همين امسال وزارتخانه هاي علوم، بهداشت و آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد مجازند داوطلبان ورود به مقطع کارداني (پيوسته و ناپيوسته) را صرفاً براساس سوابق تحصيلي آنها پذيرش کنند.گفتني است تا پيش از حذف کامل کنکور، آزمون سراسري براي داوطلبان ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي براساس قانون يک مرحله اي بودن اين آزمون برگزار خواهد شد.از آنجا که سوابق تحصيلي دانش آموزان ملاک پذيرش آنها در دانشگاه ها خواهد بود؛ ضوابط احتساب سوابق تحصيلي داوطلبان مانند تعيين پايه هاي تحصيلي، دروس و ميزان تاثير هر يک از آنها برعهده کارگروهي گذاشته شده است. اين کارگروه مرکب از وزير علوم يا يکي از معاونين وي، وزير آموزش و پرورش يا يکي از معاونين وي، وزير بهداشت يا يکي از معاونين وي، رئيس دانشگاه آزاد يا يکي از معاونين وي و رئيس سازمان سنجش و آموزش کشور خواهد بود. البته دانشگا ه ها مي توانند براي هر رشته شرايط و ميزان تاثير هر يک از دروس، سوابق تحصيلي داوطلبان را براي پذيرش دانشجو در آن دانشگاه به اين کارگروه اعلام کنند تا مورد بررسي و اتخاذ تصميم نهايي قرار گيرد. سهميه ها به قوت خود باقي مي مانندبراساس ماده 5 طرح نحوه پذيرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي کشور؛ امتيازات و سهميه ها از قبيل سهميه مناطق، رزمندگان، خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان که تاکنون به تصويب مراجع ذي ربط رسيده يا مي رسد، کماکان به قوت خود باقي است. همچنين داوطلباني که در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي پذيرفته مي شوند، براساس ضوابط پيشنهادي ستاد کل نيروهاي مسلح که به تصويب فرماندهي کل قوا مي رسد، از معافيت تحصيلي خدمت نظام وظيفه برخوردار مي شوند.

استقبال باهنر از حذف کنکور

پس از تصويب اين طرح محمدرضا باهنر که رياست جلسه ديروز را برعهده داشت، اين طرح را طرح پرسروصدايي خواند و گفت؛ يکي از معضلات کشور که تقريباً تمامي خانواده ها با آن درگير هستند، همين مساله کنکور است و نمايندگان براي احصاي حق افرادي که شايستگي ورود به دانشگاه را دارند اما شيوه کنکور را مناسب نمي دانند، اين طرح را ارائه دادند. به اين ترتيب هم از فضاي رواني حاکم بر خانواده ها کاسته مي شود و هم شيوه نامناسبي که حاصل تلاش 12ساله دانش آموزان ظرف 3-2 ساعت سنجيده مي شد، اصلاح مي شود. وي با اشاره به تاخيري که در بررسي هاي اين طرح در صحن علني مجلس رخ داده افزود؛ تمامي تلاش ما طي اين مدت براي آن بود که تمامي دست اندرکاران اعم از نمايندگان، دستگاه ها و نهادهاي ذي ربط و مجري به توافقي برسند تا بعدها به علت برخي اختلافات، اجراي اين طرح با مشکل مواجه نشود. به گفته وي مجلس تمامي سعي خود را کرد تا قانوني جامع و مانع براي ورود به دانشگاه ها تصويب کند که ممکن است ايرادات جزيي هم داشته باشد. البته مجلس آمادگي اصلاح اين ايرادات را خواهد داشت.نايب رئيس مجلس از وزارتخانه هاي علوم، بهداشت و آموزش و پرورش خواست تا همانطور که در تدوين و تصويب اين طرح کمک کردند، در اجراي آن هم کمک کنند تا ذائقه مردم با نتايج اين قانون شيرين شود.باهنر در حالي از تصويب اين طرح استقبال کرد که رفعت بيات نماينده زنجان به عنوان يکي از مخالفان اين طرح آن را يک فاجعه و نوعي عوام فريبي خواند. به گفته وي فشار چند ساعته کنکور به فشاري بلندمدت طي سال هاي تحصيلي دانش آموزان به ويژه در دبيرستان منتقل شده است. وي در حالي که معتقد بود اين طرح در راستاي اهداف و مطابق با سطح مالي طبقات مرفه جامعه است، خطاب به حدادعادل به عنوان کسي که دستي در امر آموزش دارد، پرسيد؛ آيا واقعاً اين طرح را تاييد مي کنيد؟ تاييد مي کنيد که بخش عظيمي از فرزندان اين جامعه به علت فقر و عدم توانايي تحصيل در مدارس عالي و کلاس هاي آموزشگاه هاي مختلف از ادامه تحصيل محروم شوند،؟

منبع: مجله ی اینترنتی ایران _ ایران

گوگل اختصاصی برای چین

ابرشركت جست وجوي اينترنت، گوگل، گفته است كه خدمات جست وجوي اينترنت را براي چين سانسور خواهد كرد تا بتواند سهم بيشتري از بازار رو به رشد اين كشور را به دست آورد. شركت گوگل از سال‌ها پيش نسخه‌ي اختصاصي گوگل براي چين را به زبان چيني در دست‌رس كاربران اين كشور قرار داده، اما به دليل سانسورهاي بسيار، مردم اين كشور نا اميد شده‌اند و گوگل تسلط بر اين بازار را از دست داده و حريف چيني وي يكه تاز اين بازار پر مشتري شده است. اين شركت وب سايت جديد Google.cn را براي چين ارايه خواهد كرد، وب سايتي كه سانسور شده تا نظر مقامات چين را جلب كند. منتقدان هشدار داده‌اند كه نسخه‌ي جديد گوگل براي چين ممكن است امكان دست‌رسي به هزاران واژه‌ي حساس و هزاران وب سايت مهم را نداشته باشد. گفتني آن كه دولت چين كنترل شديدي بر اينترنت و شيوه‌ي استفاده كاربران از اينترنت دارد.گوگل اميدوار است كه آدرس جديد بتواند استفاده از اين موتور جست وجو را در چين ساده‌تر و سريع‌تر سازد. جالب آن كه به دليل نگراني دولت و جلوگيري از آسيب رسيدن به اطلاعات شخصي كاربران، اين خدمات فاقد اتاق‌هاي چت، خدمات وبلاگ و ايميل خواهد بود. گوگل گفته است كه قصد دارد به كاربران بگويد كه كدام واژه‌ها را نمي‌توانند در اين موتور جست وجو بيابند. به گفته‌ي كارشناسان تجارت، تجارت است و گوگل با اين كار بازار شكوفاي چين كه رشد آن بسيار سريع است را به دست خواهد آورد. جوليا پين، سخنگوي شركت گزارش‌گران بدون مرز اينترنتي در اين باره گفته است كه اقدام اخير شركت گوگل براي سانسور كردن نتايج جست وجوي اينترنت موجب تاسف است. بر اساس آمار موجود تعداد كاربران جست وجوي اينترنت در چين به شدت رو به رشد بوده و از دو سال پيش تا كنون به شدت رشد داشته‌اند، چراكه كاربران اين كشور از 100 ميليون نفر در دو سال پيش، به 187 ميليون نفر در سال جاري رسيده‌اند.

اولین های چند دانشمند ایرانی

ابوريحان بـيروني که در قرن پـنجم هـجري مي زيسته، براي اولين بار گـردش زمين را محاسبه کرد؛ ششصد سال قبل از گـاليله. وي قطر زمين را نيز براي اولين بار اندازه گـيري نمود؛ هـفـصد سال قـبل از نـيوتـن. غـياث الدين جمشيد( کاشاني ) در قرن نهـم هـجري براي اولين بار، سيستم اعـشاري را ابداع کرد. خواجه نصيرالدين طوسي، نخستـين کسي است که حالات ششگـانه مثـلث کروي قائـم الزاويه را به کار برده و آن را در کتاب الشـکل القطاع که در مورد مثـلثات مستوي و کروي است آورده است. زکريا رازي، در عـلوم پـزشکي براي اولين بار حصبه و آبله را به دقـت توصيف کرده و ابن سينا نيز اول کسي است که التهـاب غـلاف دماغ را وصف کرده و فرق ميان التهـاب پـردهً صفاق و التهـاب ريه و زخـمهاي کـبد را بـيان کرده است. حکـيم عـمر خـيام، اولين کسي است که هـندسه تحليلي را براي حل معـادلات به کار برده است و از اين حيث قريب چـهار قرن قـبل از " دکارت " هـندسهً تـحليلي را وضع کرده است. دکـتر جورج سارتون در اين باره اينگـونه اظهار نظر کرده است: خيام اول کسي است که به تحـقـيـق منظم و عـلمي در معـادلات درجات اول، دوم و سوم پرداخـته و به طبقه بندي تحسين آميزي از معـادلات اقدام نموده است. و در حل تمام صور معادلات درجه سوم منظماً تحـقـيق کرده و به حل هـندسي آنها توفـيق يافته است. رسالهً وي در عـلم جـبر که مشـتمل بر اين تحـقـيقات است معرف يک فکـر منظم عـلمي است و اين رساله يکي از برجـسته ترين آثار قرون وسطايي و احـتمالا برجسته ترين آنها در اين عـلم است. اولين بار تعـريف مـنطقي اعـداد اصم به وسيلهً رشته هاي بـيـنهايت در مجـموعـهً تحـقـيقات حـکـيم عـمر خيام ديده مي شود. اولين شخـصي که راجع به زواياي صحيح در يک چهـار ضلعي بخـصوص در ارتـباط با پـنجـمين فرضيهً اقـليدس کار بسيار کرد، حکـيم عـمر خـيام بود.

نسل جدید آسانسور

راه یافتن نسل جدیدی از آسانسورها موسوم به آسانسورهای هوشمند به ساختمان های مرتفع تحول قابل توجهی در تکنیک های ساخت ساز به وجود آورده است با استفاده از برنامه ای رایانه ای نوعی آسانسور هوشمند طراحی و ساخته شده است که با توقف در برخی طبقات خاص، در وقت استفاده کنندگان تا 50 درصد صرفه جویی زمانی به دنبال دارد. برنامه ریزی این آسانسور به این شکل است که به جای فشردن دکمه در کنار درب آسانسور، مراجعه کنندگان با صفحه کلید رایانه ای روبرو می شوند که باید طبقه مورد نظرشان را انتخاب کرده و در انتظار پاسخ رایانه باشند. رایانه پس از دریافت شماره طبقه از سوی مراجعه کننده، وی را به آسانسوری راهنمایی می کند که مربوط به طبقه مورد نظر یا نزدیک به آن است. به گفته طراحان این سیستم هوشمند، استفاده از این سستم تا 50 درصد در وقت مراجعه کنندگان صرفه جویی ایجاد می کند. کوتاه شدن سفرهای آسانسوری و کمترین توقف ها در طول مسیر از مزایای اصلی استفاده از چنین سیستمی است. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، تاکنون بیش از 200 مورد از این آسانسورها در آمریکا نصب شده اند که با استقبال قابل توجه مراجعه کنندگان نیز همراه شده است.

و مقاوم سازی ساختمانBacillus Pasteurii باکتری

مهندسان محیطی آمریکا از احتمال استفاده از باکتریهای خاک برای مقاوم سازی ساختمانها در برابر زلزله در آینده خبر دادند. به گزارش خبرگزاری مهر، "جیسون دجانگ" استادیار دانشگاه کالیفرنیا – دیویس اظهار داشت : خاک ماسه ای در زمان وقوع زلزله از قابلیت تبدیل به مایع برخوردار است که این حالت وضعیت فجیعی را به بار می آورد. اخیرا مهندسان با تزریق مواد شیمیایی به درون خاک، دانه های سست را به هم می چسبانند. اما این مواد حاوی آثار سمی نیز هستند. دانشمندان از مزایای باکتری طبیعی خاک بهره گرفتند. این میکروب باعث می شود کربنات کلسیم در اطراف دانه های شنی ته نشین شود و آنها به هم بچسباند.محققان با تزریق باکتری کشت داده شده و اکسیژن و مواد مغذی دیگر به خاک دریافتند : این مواد خاک سست و قابل تبدیل به مایع را به استوانه های جامد تبدیل می کند.دانشمندان قصد دارند این آزمایش را در مقیاس عملی نیز به کار گیرند. یافته های این تحقیق در نشریه "مهندسی ژئوفنی و ژئومحیطی" به چاپ رسیده است

من دلم می خواهد

من دلم می خواهد
خانه ای داشته باشم پر دوست
کنج هر دیوارش
دوستهایم بنشینند آرام
گل بگو گل بشنو
هرکسی می خواهد
وارد خانهء پر عشق و صفای من گردد
یک سبد بوی گل سرخ
به من هدیه کند
شرط وارد گشتن
شست و شوی دلهاست
شرط آن داشتن
یک دل بی رنگ و ریاست
بر درش برگ گلی می کوبم
روی آن با قلم سبز بهار
می نویسم ای یار
خانهء ما اینجاست
تا که سهراب نپرسد دگر
خانهء دوست کجاست؟
منبع: وبلاگ نسل آتش

Jean Nouvel

“This is not a tower. It is not a skyscraper in the American sense of the expression: it is a unique growth in the middle of this rather calm city. But it is not the slender, nervous verticality of the spires and bell towers that often punctuate horizontal cities. Instead, it is a fluid mass that has perforated the ground – a geyser under a permanent calculated pressure.The surface of this construction evokes the water: smooth and continuous, but also vibrating and transparent because it manifests itself in coloured depths - uncertain, luminous and nuanced. This architecture comes from the earth but does not have the weight of stone. It could even be the faraway echo of old formal Catalan obsessions, carried by a mysterious wind from the coast of Montserrat.The uncertainties of matter and light make the campanile of Agbar vibrate in the skyline of Barcelona: a faraway mirage day and night; a precise marker to the entry of the new diagonale that starts at Plaça de las Glorias. This singular object becomes a new symbol for an international city.”
Torre Agbar
Barcelona, Spain

Modern Art museum of Fort Worth

Water & light
"the pavilions that float on the water... Lighting differs between the spaces, from diffused light in the narrow galleries to reflected light onto the concrete haunches of the wider galleries. A desire for diffused and reflected natural light was a major influence on the building's design. "
Tadao Ando
Fort Worth

The Box, Eric Owen Moss Architects

The Box, located on the roof of the office, became a private conference/meeting room and explores the process of inserting a new building into an existing structure. The Box serves as an identifiable architectural element or event along what was then a relatively non-descript boulevard.
Culver City, California

Minimum space Maximum living

conceived by Sofia de Meyer,a young woman from Vilars,Switzerland offers tourists a chance to spend some time high in the Alps with theirs own tend,baptised the Whitepod.these are small geodesic domes built of golvabised steel and made to withstand winds up to 200 kilometres per hour.they are clad in waterproof cotton,and although they have no running water,or electricity,they are well heated by a small woodburning surface.2.6 metres high they offer an interior floor space of 20 square metres with a perspex window 1.5 by 4.3 metres in size.though the original location of this enterprise is near Vilars,it's obviously the kind of system that can easily be placed anywhere in the spectacular natural maountain environment. Minimum space Maximum living Philip Jadidio
جمع آوری توسط م. کلانی

مدرک یا سواد

امروز قرار بود ساعت 7 تمام دانشجویان مهندس..... درس انسان ، طبیعت در پارکینگ دانشگاه جمع بشن، اکثر بچه ها تا 7.20 اومده بودن ولی استاد عزیزمون ساعت 8 تشریف آوردن!!!!! برا ی آغاز یک سفرکوتاه نصفه روزسوار اتوبوس ها شدیم، اولش خیلی ناراحت بودم و بودیم که قرار زود برگردیم ولی بعد از بازدید از اولین مکان واقعا از رفتنم پشیمون شدم که البته تا جایی که من در جریان بودم چند نفر دیگه هم با من هم عقیده بودن چون تنها حسی که در این اردو نداشتم این بود که به عنوان یک دانشجوی معماری دارم از این بناهای تاریخی که هر کدوم هزار ها حرف داره دیدن می کنم چون عین بچه های دبستانی به هر جایی می رسیدیم پیادمون می کردن شوخی و خنده و مسخره بازی و چند تا عکس یادگاری که در بیشتر این عکس ها اصلا خبری از اون بنا نبود و باز سوار می شدیم تا تفریحگاه بعدی!! و فقط افسوسی بود از اینکه به ندانسته هام داره اضافه می شه خلاصه که هیچ کسی پیدا نشد دو کلمه حرف حساب از این همه هنر برای ما بگه جز در برج رادکان که آقای مهندس منوچهر آرین که محقق این بنا بودن و کتابی در این زمینه نیز نوشتن اونجا بودن و برای ما صحبت کردن ولی در هارونیه، اخنگان، فردوسی هیچی :) و این سوال برای هزارمین بار پیش اومد که این دانشگاه آزاد مشهد که این همه ویژگیهای شاخص داره یا همه جا مثل همه؟؟؟؟ البته با اخباری که از چندتا دانشگاههای معماری دارم حس می کنم این خصوصیات از شانس ما اینجا بارز تره
انشا الله خدا یه صبری به ما بده یه وجدان هم به این استادا _ البته نه همشون

معجزه در یک اثر هنری در هندوستان

خالق این اثر جمشید تاتا، طوری بر صفحه بوم رنگ پاشیده که وقتی یک استوانه در وسط کاغذ قرار بدهیم حاصل تداخل نور و رنگ های این بوم بر روی استوانه تصویر خود جمشید تاتا خواهد بود

پیراهن سرخپوست

فرمانده ومالک یکی از شهرهای آمریکا در شهر وقلمرو قدرتش همه چیز داشت قدرت,موقیعت,ثروت زیاد,کار خانه های فراوان,همسری باوفا و فرزندان قدر شناس ومهربان و..... اما با همه این نعمت های بیکران , مدام احساس می کرد که خوشبخت نیست , اما چرا ؟ این را نمی دانست ! در حالی که می دید برخی از مردم شهر واقعا خوشبخت هستند ! تا اینکه پیش خود فکر کرد : شاید اگر من نیز همرنگ آنها بشوم ,خوشبخت بشوم. لذا مامورانش را صدا کرد و گفت : بروید داخل شهر بگردید و هر کسی را که دیدید احساس خوشبختی میکند , اورا نزد من بیاورید و پیراهن تنش را هزار دلار از او بخرید و آن را بر تن من کنید شاید من هم مانند او احساس خوشبختی کنم ! ماموران راهی شهر شدند وازصبح در هر گوشه وکناری که هر کسی را دیدند , از او پرسیدند: آیا تو واقعا احساس خوشبختی میکنی ؟ بعضی ها آنها را مسخره می کردن و برخی می خندیدند و چند نفری هم فکر می کردند ماموران مسخره شان میکنند با چوب و سنگ دنبال آنها می کردند! هوا داشت تاریک می شد وماموران که در سراسر شهر یک خوشبخت نیافته بودند , نگران خشم فرمانده بودند. در راه باز گشت، پیرمرد سرخ پوستی را دیدند که مشغول تماشای غروب خورشید بود و لبخندی بر لب داشت . از او پرسیدن : آیا احساس خوشبختی میکنی؟ پیرمرد سرخپوست با قاطعیت گفت: بله....کاملا ! ماموران بلا فاصله او را با خود به نزد فرماندار بردند و سرخپوست را در راهرو نگه داشتند و به سلطان گفتند :یک نفر را که می گوید خوشبختم پیدا کردیم! فرمانده با خوشحالی گفت:هر قدر پول می خواهد به او بدهید و پیراهنش را بگیرد و برای من بیاورید! ولی ماموران سرشان را پایین انداختند! فرمانده دو باره تکرار کرد و ماموران باز هم جواب ندادند !لذا سلطان با عصبانیت گفت:یا جواب بدهید یا سرتان را می برم .... چرا پیراهنش را برای من نمی آورید؟ رئیس ماموران در حالی که سرش پایین بود گفت:قربان نمی توانیم این کار را بکنیم زیرا پیرمرد سرخپوست حتی پیراهنی برای پوشیدن ندارد ! ترا هرکس ، بسوی خویش خواند ترا من، جز بسوی تو، نخوانم منبع: سایت نور و نار
مسجدسازي و اهميت آن «در حال حاضر» بر کسي پوشيده نيست که امروزه با رسالتي که انقلاب اسلامي بر دوش دارد، مسجد به عنوان جايگاه والايي براي دفاع از ارزشهاي فرهنگي، علمي و سنتهاي ارزشمند اسلامي، جلوه اي بس ويژه در جامعه اسلامي پيدا کرده و در جهان کنوني، حياتي نويافته است. در حال حاضر اهل منبر و مسجد در گوشه هاي محتلف جهان بيدار و به خيزش رسيده اند و در راه مبارزات حقجويانه اسلامي پيشقدم شده اند.مسجد ميعادگاه و محل تجمع و نقطه شروع حرکتهاي انقلابي و از همه مهمتر، مکاني مقدس براي شکرگزاري و سجده گاه مومنين است. اگر به گذشته نظري بيفکنيم همواره مسجد را مأمن جهاد کنندگان در راه شرف اسلامي و آزادي مسلمين خواهيم يافت و اين نکته شاهد و تأکيدي بر اهميت ويژه مسجد در عصر احياء تفکر اسلام راستين محمدي است (اگرچه مسجد روزگاري را در انتظار و در سکوت و خلوت خويش گذراند) با توجه به اين اهميت است که «معماري اسلامي» به طور عام و «معماري مسجد» به شکل خاص، چشم جهانيان را به خود متوجه کرده است. هرجا که سخن از معماري اسلامي در ميان بوده است، مسجد به عنوان سمبل و معرف اين معماري مطرح شده است. با توجه به همين ويژگي، همچنين به سبب توجه و علاقه اي که عموم طبقات مردم، بدان داشته و دارند، سلاطين و حکمرانان هم در دوران حکومت خويش، با ساخت مساجدي با شيوه هاي جديد (از نظر فرم ظاهري نما و گاهي با اضافه کردن فضاي بديع و همراه با نوآوري)، سعي در تثبيت موقعيت خويش مي نمودند و آن شيوه را اشاعه مي دادند. گرچه از اين راه نيز تحکيم موقعيت ايشان (به واسطه ظلم و جورشان) حاصل نمي شد. در هر صورت «معماري اسلامي» تحت تأثير ويژگيهاي هر دوره تحول يافت. در نتيجه انواع بناهاي يک ايوانه، دو ايوانه، چهار طاقه و گنبدي به وجود آمد.
اولين مسجد در ايران
با ورود مسامانان به ايران و وارد شدن تمامي ارزشهاي راستين الهي به اين مرز و بوم، تار و پود جامعه طبقاتي ساساني يکباره بهم ريخت و طرحي نو براي زندگي و حيات آدميان پي ريزي شد. جامعه متفرق ايراني که نتيجه منطقي اختلافات اديان جاهلي بوده است با پيام جديدي که ارتش اسلام از سرزمين رسول خدا (ص) براي آنها به ارمغان آورد به نداي فطرت خداپرستانه انساني خويش گوش فرا مي دهد و پس از مدت کمي جامعه ايراني به دين جديد روي مي آورد.احتياج به فضاهاي عبادي سياسي نماز جماعت و جمعه مسلمانان را واداشت تا به ساختن اولين مساجد در ايران اسلامي اقدام کنند. به طور کلي سير تحول مساجد در ايران از اين تاريخ سه طريق زير را طي مي کند:الف- ساخت مساجد با سبک و اسلوب و شيوه مساجد اوليه مسلمانان در سرزمين عربستان.ب- تبديل و تغيير اماکن مذهبي جاهلي و بازسازي آنها (در صورت امکام) به صورت معماري مساجد اسلامي.ج- شروع حرکت مستقلانه معماري اسلامي.
مساجد در ايران
در اين نکته شکي نيست که ايرانيان در همه آثار هنر و معماري قبل از اسلام خويش، نوعي هنر و معماري متکي بر تجربيات فني بسيار والا و مستقل از هنر و معماري شيوه هاي بيگانه را دارا بوده اند و به وسيله آنها انواع ارزشهاي فضايي را در دوران خود شکل داده اند. اما با همه اين احوال معماران ايراني و مسلمانان از زمان ورود اسلام به ايران در ايجاد فضاهاي معمارانه با اسلوب ايراني و با هدف الهي، دچار وقفه شده اند.اين وقفه، شامل مدت زماني است که آنها به منظور آشنايي با خواست و هدفهاي اسلام از فضاهاي معماري صرف کرده اند، آثار اين دوره فقط تقليدي بود از سبک و شيوه ساخت معماري اسلامي مسلمانان عرب.
تقليد از مسجد مدينه
1- مسجد بصره (14ه.ق) با شيوه مسجد مدينه ساخته مي شود: حياط مرکزي و شيستانهاي ستوندار اطراف آن، دو رديف ستون به موازات ديوار قبله. نقشه کلي مربع شکل است و ابعاد آن با ابعاد مسجد نبوي اوليه، تقريباً يکي است. محدوده ديوار آن حصاري از توده هاي ني بود.
مساجد عربي ايران
منظور از اين عنوان، شناساندن آن دسته از مساجدي است که شيوه ساخت مساجد مسلمانان عرب را تقليد کرده اند. اين مبحث مربوط به آن قسمت از مقالاتي مي شود که استادان معظم اين رشته تحت عنوان شيوه خراساني در معماري ايراني از آن نام مي برند و معتقدند که اولين و مهمترين آثار مربوط به اين شيوه- با خصوصياتي که در زير خواهد آمد-، اول بار در خطه خراسان نضج گرفته است، و منظور از خطه خراسان تمامي نواحي مشرق ايران يعني کشور ترکمنستان، افغانستان، و... را شامل مي شده است.موارد زير از خصوصيات اين شيوه است:1)سادگي و بي پيرايگي و دوري از هرگونه تزيين و زينت مادي و دنيوي.2)پرهيز از ارتفاع در بنا.3)استفاده از مصالح بوم آورد، يعني مصالح مخصوص خود منطقه.معماران ايراني در اوايل از معماري اسلامي اعراب تقليد مي کرده اند و در ساختن مسجد يک محوطه اي را با ديوار خشتي محصور کرده و سايباني بر روي اين محصوره به وسيله چوب و حصير مي ساختند. با تکميل اين طرح سقف مسطح حصيري باحمال هاي چوبي بر روي ستون هاي سنگي يا آجري و خشتي ساخته شده است.مساجد زيادي را که به پيروي از سبک و شيوه عربي در قرنهاي بعد ساخته شده اينک مي توان مشخص کرد. تقليد از سبک عربي بيشتر در ارتباط با مسائل اقليمي صورت گرفته است.مسائل اقليمي به دو بخش مصالح و مواد ساختماني و آب و هوا تقسيم مي شوند. در قسمت مصالح و مواد ساختماني، مناطق کوهستاني که از حيث مصالح خاکي در مضيقه هستند نيز در ساختمانها از چوب و سنگ موجود در منطقه استفاده مي کنند.بارش برف و باران زياد نيز باعث مي شود تا نوع و شيوه معماري بخصوصي به کار گرفته شود تا ساختمان از گزند باران و برف حفظ شود. مخصوصاً در معماري مساجد که دهانه هاي بزرگ و فضاي تالارها به پوشش نياز داشت تقليد از شيوه عربي از نظر کاربري و اقتصادي صرفه بيشتري داشت مانند نمونه هاي زير:مسجد کوچه ميرنطنز، از قرن 6 ه.قمسجد سراور گلپايگان، از قرن 9 ه.قمسجد حاجتگاه ابيانه
تعريف وسابقه گنبد
گنبد سقفي است نيم کروي يا مقعر که معمولاً در بالاي پلانهاي مدور يا مربع و کثيرالاضلاع- که با کمک گوشوار مدور مي شود- تعبيه مي گردد.ساختمان گنبد داراي سوابق طولاني است که قدمت و سير تحول آن بخوبي روشن نيست، ولي با توجه به گفته هاي «ويل دورانت» مورخ هنر و نويسنده کتاب عظيم «تاريخ تمدن» چنين خانه هايي را در جايي که روزي سرزمين سومر بوده است، هم اکنون به آساني مي توان ديد. کلبه ها دري چوبين داشته که روي پاشنه اي سنگي مي چرخد، و کف اطاق معمولاً گلي بود، سقف کلبه را با خم کردن و اتصال سرني ها به شکل قوسي مي ساختند، يا اينکه ني ها را گل اندود مي کردند و روي تيرهاي عرضي سقف مي کشيدند.گنبد اصولاً جنبه حفاظي دارد ولي اين عنصر حفاظتي نيز، مانند ساير عناصر انتفاعي، عملاً داراي جنبه هاي هنري است و به عبارت ديگر ذوق و سليقه زيبايي خواهي در آن وجود دارد و انواع ساده، و بخصوص نوع دوپوشي آن را مي توان در زمره هنرهاي تزييني محسوب داشت.يکي از معاني گنبد قبه است و چنانچه اين کلمه را با کپه نزديک بدانيم، عبارت از تل خاکي خواهد بود که روي قبر ريخته مي شود. کپه در روي قبور مصر باستان، قبل از سلسله ها، معمول بوده و مصطبه ناميده مي شده، به اين معني که در آن زمان جسد را در گودالي که با شن پوشيده مي شد مي گذاشتند و چون اين شنها با گذشت زمان از بين مي رفت و اجساد نمايان مي شد، بتدريج به فکر استحکام قبرها افتادند. بنابراين شنهاي کپه شده روي قبر به بنايي که معمولاً از خشت خام بود، مبدل گرديد. در دوره سلسله هاي دوم و سوم، ساختمان فوقاني اين قبور تغيير کرد. از آن پس روي قبرها را با توده اي از خاک و سنگ پر کرده و جدار خارجي را با خشت مي ساختند و گاهي آنها را با تخته سنگهاي بزرگ مي پوشاندند. قديمي ترين گنبد ايراني که تاکنون شناخته شده، گنبد کاخ اردشير در فيروزآباد است. اين گنبد که بر روي ديوارهاي خيلي ضخيم بنا شده، چنان نادرست و بي ترتيب ساخته شده که در ارتفاع چند متري از قاعده آن هنوز برش افقيش مدور نيست و به احتمال قوي، اين گنبد يکي از اولين انواع طاق است که در ساختمان تحقق يافته و مدتها پيش از ساختمان آن دهقانان فارس ساختن آن را مي دانستند و آن را با خشت خام مي شاخته اند و قديمي ترين نمونه آن از بين رفته است. اين نوع طاق که در دوره ساساني مسير تکاملي را مي پيمود و ساختمان بين منطقه سطح مربع و قسمت مدور گنبد تا دوره اسلامي متکي به قاعده درستي نبود، با وجود اين در تمام دوره ساساني با شکوهترين و پسنديده ترين طاقها شناخته شده بود. هنوز مي توان حدود سي نمونه کم و بيش ويران شده آن را در باختر ايران مشاهده کرد. در صورتي که در خاور کشور فقط در دامغان و بازه هو و کوه خواجه از اين نوع ديده مي شود. در مغرب ايران نيز جالبترين نمونه هاي مسجد ايراني که عامل اصلي آن چهار طاقي ساساني است را مي توان ديد. اين نوع مسجد عبارت از گنبدي است روي چهارپايه که به وسيله چهار قوس پيوسته قرار دارد.از اينجا مي توان نتيجه گرفت که گنبد ايراني نه تنها در غرب ايران و مخصوصاً در فارس به وجود آمد، بلکه عظمت خود را نيز براي اوليتن بار در آنجا به دست آورده است. بديهي است که اگر به حجاري هاي کوير نجيک اعتماد کنيم، مدتها پيش از آن در آشور هم ساختمان گنبد معمول بوده و همچنين در مصر و يونان و روم، اما با تکنيک ديگري، و اين نشان مي دهد که در نواحي مختلف گيتي اقدام به پوشاندن تالارهاي مربع يا مدور به وسيله گنبد کرده و در همه جا وسائل اين کار را به دست آورده اند. نگاهي به تزيين محراب
محراب در مسجد مکاني است براي پيشواي مذهبي، هنگامي که نماز را به صورت جماعت مي گزارد. محراب معمولاً در ضلع جنوبي ديوار مساجد، رو به قبله نمازگزاران بنا مي شود، گاهي از سطح صحن مسجد گودتر و گاهي در قسمتي از ديوار فرو رفته است. همان گونه که به آراستن گنبدها و مناره ها و پوشش ديوار داخلي و خارجي مساجد در ايران پرداخته اند و کوشش مي کرده اند که کمال ذوق و هنر را در آراستن آنها به کار برند، هنرمندان ايراني محراب را هم عرصه هنرنمايي خود قرار داده تا قبله نمازگزاران خالي از لطايف هنري نماند و عابد را در خلوص و صفاي عبادتش ياري دهد. به موازات تحولاتي که در هنر تزييني ايران بعد از اسلام رخ داد محرابها هم از گوناگوني کم نظيري برخوردار شدند، چنانکه کمال هنر گچبري و کاشي کاري در آراستن محرابها نمايان شده است.اين عنصر معماري در مسجد جهت قبله را معين مي کند و معمولاً به صورت طاق نما و نصف استوانه و يا نصف منشور است که سقف آن را يک نيم گنبد تشکيل مي دهد ولي تاريخ استعمال آن - همانطور که گفته شد- مشخص نيست و جاي آن را در مسجد ابتدايي مدينه نيز معين نکرده اند. استفاده از اين طاق نما يا نيم حجم که نقطه مورد توجه مسجد است و معمولاً منبر در کنار آن قرار دارد، در بعضي از کشورها و بعضي مذاهب قبل از اسلام نيز معمول بوده است. در ميان مجموعه بناهاي مراکز شهرهاي رومي، از جمله رم، تالار مستطيل و ستون داري به نام «بازيليک» ساخته و به عنوان تالار محاکمات از آن استفاده مي شده است. در دو انتهاي اين تالار، معمولاً دو فضاي نيم مدور به نام «آبسيد» وجود داشته و احتمالاً محل جلوس هيئت قضايي بوده است. در مسيحيت از بازيليک رومي براي کليسا استفاده شد و با تغيير مدخل و جهت، يکي از آبسيدها به عنوان محراب انتخاب گرديد.
منبر
منبر محل جلوس وعاظ براي بيان مسائل مذهبي است، ولي اين عنصر که در فرهنگ نظام از آن به نام تختي که داراي يک پله يا بيشتر باشد و بر آن خطيب و واعظ و ذاکر مي نشيند ياد شده است، نوعي صندلي است و صندلي از قديم الايام در ايران، مصر، بين النهرين و ساير کشورهاي خاورميانه معمول بوده است. مي گويند پيغمبر اسلام (ص) در سال هفتم هجري منبر خود را ساخت و اين منبر داراي دو پله بود و بعدها به تدريج منبرها به صورت چند پله درآمد

به مناسبت بزرگداشت شاعر پارسی زبان : فردوسی

رامگاه فردوسی بنایی است که در سال ۱۳۱۳ همزمان با جشن هزاره فردوسی در توس نزدیک مشهد به یاد ابوالقاسم فردوسی افتتاح شد. مجموعه فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی در فاصله بیست کیلومتری شهر مشهد به طرف قوچان راه دو طرفه می شود و یکی از این راه ها به وسیله بلواری به نام پردیس به طول 7 کیلومتر به باغ آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی می رسد. بنا به شواهد باستان شناسی این منطقه توس تاریخی است که در دوره اساطیری به دست توس پهلوان ایرانی بنا گذاشته شد.سراینده حماسه های بزرگ ایران نیز در همین نقطه به خاک سپرده شد. در سال 1303 همزمان با برپایی جشن هزاره فردوسی قرار شد تا آرامگاه فردوسی به همت انجمن آثار ملی ساخته شود. انجمن با جمع اوري اعانه از مردم کارهاي آماده سازي براي ساخت بنايي در خور حکيم توس را آماده کرد. برای آغاز ساختمان باید محل دقیق مدفن فردوسی مشخص می شد. نخستین منبعی که از مدفن حکیم توس نام برده در چهار مقاله نظامی عروضی بوده که آن را جایی نزدیک، دروازه رزان توس در محل باغ خانوادگی او ذکر کرده بود. در اردیبهشت سال 1305 ارباب کیخسرو شاهرخ برای تعیین مکان دقیق مدفن فردوسی راهی توس شد. با تحقیقات به عمل آمده مشخص شد باغ حاج میرزا علی قائم مقام نایب التولیه است. با همکاری مقامات استان سراسر باغ کاووش شد و در باغ تختگاهی یافتند که طولش شش متر و عرضش پنج متر بود و مدفن حکیم توس بود. نقشه بنا را به اصرار انجمن شبیه آرامگاه کوروش توسط « آندره گدار» و پروفسور هرتسفلد طراحی شد و مهندس کریم طاهر زاده بر ان نظارت کرد. معمار ساختمان نیز حسین لرزاده بود . مساحت ساختمان 945 متر بود و بهترین حجاران تصاویری از شاهنامه را بر دیوارهایش حک کردند. بنای آرامگاه در مهر 1313 به مناسبت جشن هزاره فردوسی افتتاح شد. این بنا در سال 1348 با طراحی که هوشنگ سیحون براساس آرامگاه کوروش انجام داده بود گسترش یافت و باغ اطراف آن به همراه موزه کنارش ساخته شد.

هو البا قی

آتشی در ما فروزان کرد و رفت
خاطری از ما پریشان کرد و رفت
آن صبور دردمندپر شکیب
رازها در سینه پنهان کرد و رفت
امروز نهمین روز از در گذشت« سارا» است و برای فرار از این همه....آمدم تا اگه بتونم چندتایی پست جدید بزارم

کندوان

اینجا "کندوان" است؛ كندوان يكي از سه روستاي صخره‌اي جهان است كه اين موجب
جذابيت بي‌نظير آن شده است. معماري روستاي كندوان و جاري بودن زندگي مردم در قالب بافت قديمي‌ آن يك استثنا در دنيا به حساب مي‌آيد. كندوان روستايي است بنا شده در صخره و تنها سازه اين دهكده را سنگ‌ها تشكيل مي‌دهند.
روستایی با 117 خانوا ر که در 20 کیلومتری جنوب اسکو و 42 کیلومتری جنوب غربی تبریز واقع شده است. در كندوان هر چه هست سنگ است و صخره ،خشن ترين ماده طبيعت كه فرهاد را مشهور سرزمينش گردانيد. كندوان سرزمين معماران و هنرمندان گمنام تاريخ است كه در گرد وغبار زمان فراموش گشته اند. هنرمندانی که در دل این مخروطهای سنگی، حفره هایی به عنوان خانه، برای زندگی ایجاد کرده اند . در زبان محلی به این خانه- ها" کران" گفته می شود.ا اگر از فاصله ای دورتر به روستا نگاه کنیم ،منظره ای که می بینیم، شبیه چندین کله قند است که روی سفره سبز رنگی چیده شده باشند. تحقيقات و بررسي هاي علمي نشان مي دهد كه این منظره بدیع چیزی جز نتیجه خشم آتشفشان سهند نیست. از دهانه هاي قلل آتشفشاني کوه سهند طي هزاران سال مواد مذاب بيرون جهيده است و اين گدازه ها با گذشت زمان روی هم انباشته شده است . توده هاي مواد مذاب و گدازه هاي آتشفشاني بوسيله باد وباران و برف در طي هزاران سال متمادي تغيير شكل يافته و به فرم کرانهای امروزی در آمده است. و جعلَ لکُم منَ الجبال ِ أ کنا ناً. (سوره نحل،آیه83) . كوچه هاي دهكده كندوان نیز در حقيقت همان شيارهاي ناشي از جريان تخريبي آبهاي جاري است. بر روي بعضي ازاین شيارها پله هايي از چوب ساخته اند كه كراني را به كران ديگر متصل مي كند. ارتفاع کرانها بین 30 تا 40 متر است. كرانها عموماً داراي دو طبقه است ولی در بعضي موارد سه و حتي چهار طبقه نيز در آنها ايجاد کرده اند. ارتباط طبقات بالايی كرانها با فضای بیرونی از طريق پلكان بسيار زيبايي از بدنه خود كران تامين گشته است. طبقه هم كف ، اكثراً اصطبل بوده و طبقات دوم ، سوم و چهارم مسكوني است و در بعضي موارد از طبقه چهارم به عنوان انبار نيز استفاده كرده اند.درون کرانها، شباهت چندانی به منازل مسکونی معمولی ندارد؛ اما فضای داخل آنها کاملاً برای زندگی مناسب استاین روستا داراي مسجد، حمام، مدرسه و آسياب مي باشد و كران مسجد تقریباً بزرگ- ترین کران روستاست. در اینجا آرامشی باورنکردنی به انسان دست می دهد. وقتی به این موضوع فکر می کنم که چگونه این انسانها ، طبیعت سخت را به تسخیر خود درآورده اند، به عنوان یک انسان در خود قدرتی مهار نشدنی حس می کنم که تمام هم نوعان من در طول تاریخ برای مهار طبیعت از آن بهره برده اند. در تاریخ این منطقه ، اینگونه نقل شده است که نخستین کسانی که پای به کندوان گذاشته اند،ساکنین روستایی به نام " حیله ور" - که در دو کیلومتری غرب کندوان واقع بوده است- بوده اند که در قرن هفتم هجری برای در امان ماندن از حمله مغولها به دشتی در مقابل کندوان فعلی مهاجرت کرده اند و در طول مدت زمانی به تدریج درون کرانها را حفاری کرده و پناه گاهی امن برای خود ساخته اند. گویا این روستا علاوه بر زیبایی خیره کننده اکنونش، زمانی نیز پناه گاه و خانه امید انسانهایی درمانده و بی پناه بوده است. کوه سهند به خاطر برف و باران فراوان سرچشمه رودهاي متعددي است كه يا جلگههاي داخلي را مشروب مي كند و يا به درياچه رضائيه ميريزد. آب و هواي خوش اين منطقه سبب حاصلخيزي خاك اطراف روستاي كندوان شده است. مرغوب- ترين كشتزارهایي که به دست اهالي كندوان آباد شده است، در مقابل روستا ، بر روي دشتي مرتفع و وسیع قرار دارد. دره شمالي جنوبي سرسبز كندوان يكي از خوش آب و هوا ترين و زيباترين نقاط كوهستاني ايران به شمار ميرود كه علاوه بر نهر نسبتاً بزرگ داراي چشمههاي آب معدني متعددی نيز ميباشد. از شگفتیهای دیگر روستای کندوان، آب این چشمه ها ست . تحقیقات پزشکی ثابت کرده که آب کندوان در از بین بردن سنگ کلیه، تأ ثیر بسزایی دارد. این چشمه ها سالانه گردشگران فراوانی را روانه این روستا می کند کندوان علاوه بر اینها ( آب معدني گوارا ,خانه هاي صخره اي و مخروطي منحصر به فرد,دره سرسبز و خرم ,آب وهواي بسيار مطبوع كوهستاني) ،به خاطر لبنیات مرغوب و عسل طبیعیش نیز دارای شهرت است. همچنین محيط آرامش بخش و سكوت شبانگاهي روستا توأم با نسيم دلپذيري كه از سهند زيبا مي وزد انسان را مجذوب این روستا می کند
خدایا! از اینهمه شگفتی که در دل طبیعت و در وجود انسان نهاده ای، در حیرتم و بر عظمت آفرینشت سجده می آورم
" و فی الارض ِ آیات للموقنین،و فی انفسکم، افلا تبصرون "سوره ذاریات آیه 21.

گنبدها

سه گنبد، ارومیه
گنبد ابوالوفا، کوهدشت
گنبد جبلیّه، كرمان
گنبد زنگوله، دامغان
گنبد سبز (مدرسهٔ امیرجلال‌الدین فیروزشاه)
گنبد سفید، تربت‌جام
گنبد شاه‌محمد، خرم‌آباد
گنبد غفاریه ، مراغه
گنبد مدور، مراغه
یله‌گنبد، قزوین
كافر‌گنبد، روستای نیاق، قزوین (سلجوقیان)
گنبد باز، نطنز
گنبد چهل دختر، دامغان (سلجوقیان)
گنبد سبز، كرمان
گنبد سرخ، مراغه
گنبد سلطانیه، سلطانیه، ابهر
گنبد علویان، همدان
گنبد كبود، مراغه
گنبد مشتاقیه (سه گنبد)، كرمان

دروازه‌ها

دروازه ارگ سمنان، سمنان (قاجاریان)
دروازهٔ سنگی خوی، خوی
دروازهٔ نو (دروازهٔ‌ محمدیه)، تهران
دروازه‌ها، استان كرمان
دروازه جنوبی ارگ سمنان، سمنان (قاجاریان)
دروازهٔ قرآن، شیراز (زندیان)
دروازه‌های قزوین، قزوین (قاجاریان)
سردر باغ ملی، تهران

موزه‌ها

بنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، تهران
بنیاد فرهنگی و هنری فرش رسام عرب‌زاده،
ضرابخانهٔ گنجعلی‌خان، كرمان
عمارت سالار سعید (موزهٔ سنندج)، سنندج
كاخ موزهٔ میان پشته (نمایشگاه نظامی
كاخْ‌موزهٔ مروارید، مهرشهر, كرج
كاخْ‌‌موزهٔ رجعت و عبرت (كاخ مادر شاه)، تهران
كاخ‌ْ‌موزهٔ هنرهای زیبا، تهران
مجموعهٔ هرباریوم، تهران
موزه آبادان، آبادان
موزه خانه نصیرالملك
موزه شاهرود (ساختمان بلدیه)، شاهرود
موزه عمارت كلاه‌فرنگی قزوین (صفویان
موزه و فرهنگ‌سرای كندلوس، روستای
موزهٔ آبكار، تهران
موزهٔ آثار طبیعی و حیات‌ وحش (دارآباد)، تهران
موزهٔ آستان قدس رضوی، مشهد
موزهٔ استاد صنعتی (13 آبان)، تهران
موزهٔ پست، تهران
موزهٔ تاریخ طبیعی، استان همدان
موزهٔ جانبازان انقلاب اسلامی، تهران
موزهٔ جواهرات ملی، تهران
موزهٔ خانه صبا، تهران
موزهٔ زمین‌شناسی، تهران
موزهٔ سكه، تهران
موزهٔ شهدا، تهران
موزهٔ ضرابخانه (موزه سكه)، كرمان
موزهٔ گیاهان دارویی، تهران
موزهٔ مردم‌شناسی زنجان، زنجان
موزهٔ نارنجستان، شیراز، قاجاریان
موزه‌های مردم‌شناسی، تهران
موزه‌ها، استان یزد
موزهٔ هنرهای زیبا (كاخ سیاه)، تهران
موزهٔ‌ آرامگاه نادر، مشهد
موزهٔ‌ ارومیه، ارومیه
موزهٔ‌ بهزاد، تهران
موزهٔ‌ تاریخ طبیعی، ارومیه
موزهٔ‌ چهل‌ستون، اصفهان
موزهٔ‌ شهدای شیراز، شیراز
موزهٔ‌ علوم، تهران
موزهٔ‌ قصر آیینه، یزد
موزهٔ‌ گرگان، گرگان
موزهٔ‌ میاندوآب، میاندوآب
موزهٔ‌ هفت‌تپه، شوش
موزه (گنجینه) بابل، بابل
نمایشگاه بین‌المللی تهران، تهران
نمایشگاه دائمی هواپیما، تهران
بنای تاریخی رختشوی‌خانهٔ زنجان، زنجان
شهرك سینمایی صدا و سیما (حاتمی)
عكاس‌خانهٔ‌ شهر، تهران
كاخ موزهٔ سعدآباد، تهران
كاخ و موزهٔ‌ ملك‌آباد، مشهد
كاخْ‌موزهٔ نظامی، تهران
كاخ‌‌ْموزهٔ ملت، تهران
مجموعهٔ فرهنگی موزهٔ‌ هنرهای معاصر، تهران
مركز همایش‌های بین‌المللی جمهوری
موزه آستانهٔ مقدسهٔ‌ قم ، قم
موزه سنندج، سنندج
موزه شاه‌چراغ، احمد‌بن‌موسی (ع)، شیراز
موزه مردم‌شناسی حمام گنجعلی‌خان، كرمان
موزه و كتابخانهٔ ملك، تهران
موزهٔ آبگینه و سفالینه‌های ایران، تهران
موزهٔ آذربایجان، تبریز
موزهٔ ارامنه، تبریز
موزهٔ پروفسور حسابی، تهران
موزهٔ تاریخ طبیعی و تكنولوژی، شیراز
موزهٔ تخت‌جمشید، مرودشت
موزهٔ جانورشناسی كرج ، كرج
موزهٔ حیات‌وحش، تبریز
موزهٔ رشت، رشت
موزهٔ سبز (كاخ شهوند)، تهران
موزهٔ شوش، شوش
موزهٔ صنعت برق، تهران
موزهٔ گنجینهٔ قرآن و نفایس، مشهد
موزهٔ مجلس شورای اسلامی، تهران
موزهٔ ملی ماشین‌های كشاورزی، تهران
موزهٔ نیروی هوایی، تهران
موزه‌ها، استان تهران
موزه‌ها، بندر‌عباس
موزهٔ هنرهای ملی، تهران
موزهٔ‌ آزادی، تهران
موزهٔ‌ ایران باستان، تهران
موزهٔ‌ پارس، شیراز
موزهٔ‌ توس (موزهٔ فردوسی)، توس، مشهد
موزهٔ‌ رضا عباسی، تهران
موزهٔ‌ علوم طبیعی یزد، یزد
موزهٔ‌ فرش ایران، تهران
موزهٔ‌ كرمانشاه (تكیه معاون‌الملك)، كرمانشاه
موزهٔ ‌ملی كاشان، كاشان
موزهٔ‌ نظامی عفیف‌‌آباد، شیراز
موزهٔ‌ هنرهای تزئینی ایران، تهران
نگارخانه‌ها، استان تهران
نمایشگاه دائمی زاهدان، زاهدان
نمایشگاه هنرهای نمایشی و سنتی آسیا

خانه‌ها، محله‌ها و معماری‌های قدیمی

بنای عمارت، ممسنی (ساسانیان)

خانه آصف وزیری، سنندج

خانه حاج میرزا ابراهیم صادقی، اردبیل

خانه حضرت امام خمینی (ره)، قم

خانه سیدهاشم ابراهیمی، اردبیل

خانه ملاصدرا، كهك، قم

خانه وكیل‌الرعایا، اردبیل

خانهٔ شهبازیان، همدان

خانهٔ لاری‌ها، یزد

خانهٔ مشروطیت، تبریز

خانهٔ ملك‌التجار، یزد

خانهٔ وثوق‌الدوله، تهران

خانه‌های قدیمی، استان اردبیل

خانه‌های قدیمی، استان همدان

خانهٔ‌ حاج كاظم رسولیان، یزد

خانهٔ‌ رئیس علی دلواری

دیگر خانه‌های قدیمی اردبیل، استان اردبیل

سایر خانه‌های قدیمی، استان یزد

عمارت امجدالاشراف، سنندج

عمارت خسروآباد، سنندج

عمارت سالار محتشم، خمین (قاجاریان)

عمارت ملك، بوشهر

محله قدیم آلاشت، سوادكوه

محلهٔ چهار مردان، قم

محلهٔ سیدان، قم

محلهٔ لوندید، قم

محلهٔ موسیان، قم

خانه حاج قلی خان، قم

خانه حاج یوسف آقا صادقی، اردبیل

خانه زند (حاج علی خان)، قم

خانه مستوفی، شوشتر

خانه نیمایوشیج، یوش، بلده، نور

خانهٔ بروجردی‌ها، كاشان

خانهٔ قاضی، بوشهر

خانهٔ محمد صادقی، لاهیجان

خانهٔ مشیرالدوله، تهران

خانهٔ منجم‌باشی، لنگرود

خانه‌های قدیمی شهر تبریز، تبریز

خانه‌های قدیمی، استان اصفهان

خانه‌های قدیمی، استان یزد

خانهٔ‌ دریابیگی، لنگرود

خانهٔ‌ عرب‌ها، یزد

ساختمان شهربانی ماكو، ماكو

سایر محله‌های قدیمی، استان قم

عمارت چهار برج ارومیه، ارومیه

عمارت دیوانخانه، شیراز (زندیان)

عمارت مشیر، سنندج

عمارت وكیل‌الملك، سنندج

محلهٔ آستانه، قم

محلهٔ سنگ بند، قم

محلهٔ عشقعلی، قم

محلهٔ مسجد جامع، قم

محله‌ها و خانه‌های قدیمی، استان یزد

معماری بومی، استان بوشهر

منزل معین‌التجّار (معین‌زاده)، شوشتر

منزل امام جمعه، تهران

محله‌های قدیمی، استان یزد

سومین روز از تنهایی ما

نگار عزیزم باز هم به خاطر همه چیز ممنونم مخصوصا این پستی که گذاشتی به اسم مهربانترینم «سارا» این پست قشنگترین پست وبلاگم خواهد بود، و این جمله ی زیبا که به آن اعتقاد دارم و با خوندنش آرامش گرفتم : تو هستی حتی اگر همه بگویند که نیستی

سارا

آدم وقتی روحش بزرگ شد٬ جسمش به زحمت می افتد

موزه ی نارنجستان قوام _ شیراز

نارنجستان قوام، خانه‌اي است كه با دو بخش بيروني و اندروني در دوره قاجار توسط خاندان قوام‌الدوله شيرازي
ساخته شده است و بهترين نمونه از خانه‌هاي تاريخي شيراز است كه خصوصاً تزئيناتش نفوذ هنر غربي در معماري سنتي ايران درسده‌هاي 13 و 14 هجري‌قمري را نشان مي‌دهد. بخش بيروني اين خانه كه محل پذيرش و ملاقات مهمانان بوده به صورت يك موزه توسط دانشگاه شيراز و با نام موزه نارنجستان قوام اداره مي‌شود و در زيرزمين آن اشياي تاريخي هديه شده توسط «آرتور پوپ» معمار برجسته آمريكايي به دانشگاه شيراز در معرض ديد قرار گرفته است.اما ميان بيروني و اندروني خانه يك كوچه فاصله است كه در قديم يك راه زيرزميني اين دو را به يكديگر وصل مي‌كرده است. اندروني به خانه زينت‌الملك معروف است و اتاق آينه آن به علاوه گچبري ديواره‌هايش بسيار چشمنواز است. در سال‌هاي اخير بنياد فارس‌شناسي در اندروني مستقر شده و در زيرزمين خانه نيز موزه فارس‌شناسي داير گرديده است. نارنجستان مکانی است که انگار زمان در آن می ایستد ولی قلب با شدت تمام می تپد. مکانی عمیق برای عمیق شدن.این مجموعه از آثار معماری دوره قاجار است و احداث آن توسط علی محمد خان قوام الملک 1267-1257 شروع شده و در حدود سال 1300 ه. ق تكميل شده است. ساختمانی بزرگ و زیبا به مساحت 940 متر در باغی به مساحت 3500 متر. ساختمان و اتاقها با نقش برجسته ها و مینیاتور های بسیار چشم نواز فضایی متین و آرام بخش پدید آورده اند
نارنجستان قوام در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد